Automatycznie zapisany szkic
Pogorszony nastrój, uczucie niepokoju i lęku? Utrata zainteresowania dotychczasowymi zajęciami? Poznaj przyczyny, które mogą powodować zaburzenia psychiczne u Ciebie lub bliskich Ci osób starszych.
Zaburzenia psychiczne seniorów
Wraz z wiekiem obserwujemy zmiany zachodzące w sposobie bycia i zachowaniu seniorów. Osoba wcześniej bardzo kontaktowa i towarzyska nagle staje się wycofana i niepewna? A może u Twojego bliskiego pojawiła się agresja i huśtawki nastrojów? Często pojawiającym się problemem są zaburzenia psychiczne u osób w podeszłym wieku, które mogą wynikać z różnych przyczyn. Wszystkie jednak prowadzą do poczucia lęku, utraty poczucia własnej wartości czy nawet stanów depresyjnych. Część z tych przyczyn jest wynikiem naturalnych, fizycznych zmian zachodzących w organizmie lub zmian o charakterze społecznym, ale może być także skutkiem chorób neurologicznych.
Do grupy czynników, które pojawiają się naturalnie wraz z wiekiem należy pogarszający się stan zdrowia, choroby układu krążenia, cukrzyca itp. bóle o charakterze przewlekłym, spadek sprawności fizycznej. Niektóre choroby powodują zmiany neurologiczne w centralnym układzie nerwowym, których konsekwencją jest m.in. choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Wszystkie te dolegliwości mogą skutkować lękiem i utratą poczucia własnej wartości.[1]
Społeczność i otoczenie seniora ma znaczenie
Inna grupa czynników powodujących pogorszenie stanu psychicznego to przyczyny o charakterze społecznym, środowiskowym, a także indywidualne predyspozycje psychologiczne. Izolacja od najbliższych, przejście na emeryturę, brak aktywności fizycznej, lęk o przyszłość, strach przed starością i śmiercią, brak czasu i uwagi ze strony dzieci – to wszystko powoduje, że seniorów dotyka poczucie alienacji i osamotnienia.Te z kolei wpływają na pojawienie się stanów depresyjnych, które powodują dalszą izolację i tak powstaje błędne koło. Jak pomóc takiej osobie?
Często jest tak, że nawet duża życzliwość i wsparcie ze strony najbliższych jest niewystarczające.
Czasem trzeba skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarskiej lub terapeutycznej, aby pomóc danej osobie w stymulowaniu mechanizmów obronnych. W psychice każdego z nas znajdują się mechanizmy obronne, na przykład rozumowy (gdy chory wyłącza się z otaczającej go rzeczywistości) lub uczuciowy (gdy idealizuje lub neguje niektóre osoby).[2]
Wsparcie dla twojego seniora
Dzienny dom opieki to miejsce, które bazuje na stymulowaniu tych pozytywnych mechanizmów, czyli poczuciu przynależności, celu i sensu.
Senior spotka tu osoby z podobnymi problemami, znajdzie się w swojej grupie rówieśniczej. Kontakt z innymi, zajęcia terapeutyczne prowadzone przez profesjonalny zespół specjalistów (terapeutów zajęciowych, opiekunów medycznych) pozwalają na zajęcie czasu i odrzucenie od siebie negatywnych myśli. Zajęcia pozwalają odbudować utracone poczucie własnej wartości oraz zahamować pogłębianie się stanów depresyjnych.
Zapraszamy na codzienne zajęcia do Domu Opieki Ludwisia.
[1] Rosenthal T. (red.) Geriatria, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009, s. 291-314.
[2] Aupetit H., Choroba Alzheimera, Wydawnictwo W.A.B. Warszawa 1998, s. 152.
Contact Us
Book a Tour Today!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin eget tortor risus. Nulla porttitor accumsan tincidunt. Pellentesque in ipsum id orci porta dapibus. Donec rutrum congue leo eget male
Call (255) 352-6258 to schedule
Phone
(255) 352-6258
Address
1234 Divi St. #1000, San Francisco, CA 94220
divinursinghome.com